Thursday 18th of April 2024

Biblioteka szkolna została założona w 1900 roku przez ówczesnego kierownika szkoły Michała Klimonda, który zakupił wtedy 98 książek. One to dały początek bibliotece szkolnej. Do dnia dzisiejszego przetrwało kilka pozycji z tego właśnie okresu, o czym świadczą okrągłe pieczęcie na książkach treści: „Zarząd Szkoły 4-klasowej im. Cesarza Franciszka Józefa I”. Zachowane egzemplarze stanowią wielką wartość historyczną. Pisane są pięknym językiem trafiającym wówczas do młodego czytelnika. Większość książek (32 woluminy) wydanych jest w polskich instytutach wydawniczych: Gebethner i Wolff – Warszawa; Państwowe Wydawnictwo Towarzystwa Szkoły Ludowej. Kraków.

Obecnie księgozbiór biblioteczny w Szkole Podstawowej nr 1 w Żywcu liczy ok. 12500 tysięcy woluminów. 60% stanowią książki dla dzieci klas od I do IV. Bogaty jest dział książek informacji bezpośredniej i popularnonaukowej oraz czasopism specjalistycznych dla nauczycieli wszystkich przedmiotów.

Nasza biblioteka bierze udział w rozwijaniu życia kulturalnego szkoły , kształtuje umiejętności wyboru wartościowych książek, pomaga uczniom w zagospodarowaniu czasu wolnego, umożliwia odprężenie się po wysiłku związanym z nauką, spełniając w ten sposób funkcję kulturalno-rekreacyjną. Biblioteka zaspokaja także potrzeby i zainteresowania uczniów w odniesieniu do słowa pisanego. Spełnia ważną rolę w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych, poprzez kontakt z ksiązką rozwija kulturę czytelniczą wśród uczniów.

Biblioteka szkolna wzbogaca i doskonali warsztat pracy nauczycieli, jest nieodłączną częścią organizmu szkoły. W ciągu całego roku szkolnego przeprowadza się tu ok. 120 lekcji bibliotecznych, na których uczniowie mogą zapoznawać się z książką, czasopismem, poznają budowę katalogów bibliotecznych, uczą się, gdzie i w jaki sposób znaleźć potrzebne informacje.

Biblioteka organizuje wiele akcji promujących czytelnictwo na terenie szkoły:

• Konkursy czytelnicze,
  • Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich ,
  • Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych,
  • Tydzień czytania dzieciom w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,
  • Pasowanie na czytelnika uczniów klas I,
  • Kiermasz Taniej Książki.
Również wydaje swoją gazetkę "Bibliomol"

Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00. Zapraszamy do korzystania z jej księgozbioru.